Rengeteg hirdetésben szerepel egészségügyi tanácsadás. Többféle táplálékkiegészítőt hirdetnek. Akik valóban azok, szerepelnek a szakmai vizsgák letétele után az Alapnyilvántartásban. Sok életmód tanácsadó nem is hallott arról, hogy jogszabály rendelkezik arról, hogy kik az egészségügyi szakdolgozók. Az egészséggel kapcsolatos tanácsadásokhoz, betegségek megelőzésére, és a fájdalmak csillapítására különböző szakmai végzettség és vizsga szükséges.
Erről szóló jogszabály a következő:
Az egészségügyi szakképesítést szerzett személyek alapnyilvántartása
111. § (1) * Az egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személyek alapnyilvántartásáról szóló miniszteri rendeletben foglalt egészségügyi szakképesítéseket az oklevél vagy bizonyítvány megszerzését, illetve magyarországi honosítását vagy elismerését követően alapnyilvántartásba kell venni.
(2) * Az alapnyilvántartás célja a megszerzett szakképesítés közhiteles tanúsítása. Az alapnyilvántartás a (3) bekezdés b) és c) pontja szerinti adatok tekintetében közhiteles hatósági nyilvántartásnak minősül.
(3) Az alapnyilvántartás az alábbi adatokat tartalmazza:
a) * a szakképesítést szerzett személy neme, természetes személyazonosító adatai, egészségügyi tevékenység során használt neve, állampolgársága, lakóhelye és tartózkodási helye;
b) * a megszerzett szakképesítés megnevezése, az erről kiállított oklevél, bizonyítvány száma, a kiállítás helye és időpontja, a kiállító intézmény megnevezése, továbbá a képzés nyelve;
c) * az egészségügyi dolgozó alapnyilvántartási száma és alapnyilvántartásának jogszabályban meghatározott típusa.
(4) * A (3) bekezdés a) pontjából az egészségügyi dolgozó neve, a (3) bekezdés b) pontjából az egészségügyi dolgozó által megszerzett szakképesítés megnevezése és a (3) bekezdés c) pontja bárki számára megismerhető adat.
(5) * Az alapnyilvántartás vezetéséről – a szakképesítés szintjeinek megfelelően – az egészségügyi államigazgatási szerv gondoskodik.
(6) * Az alapnyilvántartást vezető szerv az egészségügyi dolgozók alapnyilvántartásából a (4) bekezdés szerinti – bárki számára megismerhető – adatokat a nyilvántartásba történő felvételt követő naptári hónap során, továbbá az ezen adatokban bekövetkezett változásokat havi rendszerességgel – a jogszabályban előírt feladatai ellátása érdekében – elektronikus úton megküldi az országos tisztifőorvosi feladatokat ellátó szerv részére.