Vannak olyan helyzetek az életünkben, felborul az egyensúlyunk, mintha összecsapnának a hullámok a fejünk felett. Túl sok elintézni valónk van, a munkahelyünkön túl sok feladatot vállalunk magunkra. Ha sokáig tart ez a helyzet, ehhez még hozzájönnek a családi, iskolai, gyermeknevelési és egyéb más konfliktusok. Ez hosszú távon kiégéshez vezethet.
Hogyan előzhetjük ezeket meg?
A feladatainkat megpróbálhatjuk felosztani kisebb részekre. Felállíthatunk fontossági sorrendet, hogy mi az, amit rövid határidőre kell elkészítenünk, mi az, amit még lehet “halogatni” egy kis ideig.
Mi lehet az első jele a kiégésnek?
Az első jel, ha vállalkozók vagyunk, hogy ha egy ügyfél lemondja a kezelést, vagy a megbeszélt időponton való találkozást, és mi ennek kifejezetten örülünk. Ha ezt észrevesszük magunkon, eljött az ideje szabadságot kivenni, legalább néhány napra.
A kiégési szindróma tünetegyüttes:
amely hosszútávú fokozott érzelmi megterhelés, kedvezőtlen stresszhatások következtében létrejövő fizikai-érzelmi-mentális kimerülés. A fogalom Freudenberger (1974) nevéhez fűződik.
Kik a veszélyeztetettek akiknél jelentkezhet a kiégés?
Humán szolgáltatás területén a leggyakoribb a kiégés, azoknál , akik segítő szakmában dolgoznak valamint az egészségügyi dolgozók körében.
Gyakrabban fordul elő az átlagnál a kiégés:
- szociális területen dolgozók
- pedagógusok,
- jogászok,
- rendőrök között.
Miért pont ezeken a területeken dolgozók körében a leggyakoribb a kiégés?
Aki humán területen dolgozik, empatikusabb, érzékenyebb a többi embernél. Általában önzetlen, képesek önfeláldozó módon is segíteni másoknak, erőn felül is. Gyakran a családtól veszik el az időt, hogy még többet tudjanak segíteni a rászorulóknak.
Milyen tünetei lehetnek a kiégésnek?
– krónikus fáradtság, akkora fáradtság, hogy képes lenne az ember állva elaludni, mikor pedig lehetőség lenne pihenésre, akkor álmatlanul forgolódik. Hiába alszik valaki napközben, nem tudja magát kipihenni.
- jelentkezhetnek fásultsági tünetek,
- kiégési tünet lehet az empátiás készség elvesztése, a közömbösség, az intolerancia, a türelmetlenség
- hosszú távon fennálló kiégés esetén depressziós tünetek jelentkezhetnek, végül akár öngyilkossági gondolatok is előfordulhatnak, elegem van ebből, kiszállok ebből a helyzetből és hasonló gondolatok esetén időben kérjünk segítséget.
- Fontos, hogy figyeljünk egymásra, hiszen aki benne van egy helyzetben, lehet, hogy nem is érzékeli mindezt, kívülállóként jobban érzékelhetjük, és felajánlhatjuk a segítségünket
Kiégés szakaszai:
- Idealizáció szakasza: túlzott lelkesedés, fokozott teljesítmény.
- A realizmus fázisa: amikor a lelkesedés alábbhagy, az egyén tisztában van képességeivel, kompetenciájával, tevékenységének lehetőségeivel és korlátaival, valóságos képet alkot önmagáról és a munkájáról.
- A stagnálás vagy kiábrándulás fázisa: amikor a munka már nem jelent örömet, a motivációk csökkennek, a szakember feladatait rutinszerűen végzi.
- A frusztráció fázisa: A szakember ingerlékeny, feszült lesz, stressztűrése csökken.
- Az apátia/fásultság fázisa és/vagy a pálya elhagyása, az illető már a magánéletben sem talál semmi örömet.
Hogyan segíthetünk magunkon?
- jótékony hatású lehet a szuper-vízió, a munkahelyi csapatépítés, továbbképzések
- relaxációs, meditációs technikák is segíthetnek, légzőgyakorlatok oldhatják a feszültséget
- bármilyen mozgásforma jó lehet, séta, futás, jóga, sport, kerékpározás
- túrázás barátokkal, tánc
- ima is segíthet, ha vallásosak vagyunk.
- jótékony hatású lehet a kreatív, művészeti foglalkozás (élményfestés erősíti az önbizalmat is)
- akár az olvasás, keresztrejtvény fejtés, horgászás is kikapcsolódás lehet
A cél, hogy olyan tevékenységet válasszunk, amely kikapcsol, elfeledjük a munkánkat, valóban feltöltődünk, erőt merítünk belőle.
Amikor már úgy érezzük, hogy egyedül nem tudunk megbirkózni ezzel, akkor kérjünk segítséget szakembertől. A pszichológus, pszichiáter kezelése a szerencsi ESZEI-ben díjmentes, a magán praxisban díjköteles, viszont nincs hosszú várakozási idő a bejutáshoz.
Vannak különböző stressz levezető, közérzetjavító kezelések. Hatékony lehet az ÁNTSZ engedéllyel végezhető egészségügyi masszázs, vagy az akupresszúra, mely szintén vizsgához kötött engedélyes tevékenység.
Közérzetjavító tevékenységek közül az Access Bars az, amely neurológus kutatás része volt, és ajánlják is. Ezen kívül a magzati korból jövő stresszek oldása is rendkívül megnyugtató. Mindkét kezelés közben annyira ellazulnak a kliensek, hogy belealszanak a kezelésbe. A hangtálas relaxáció is kellemes.
Rengeteg módszer van, mindenki megtalálhatja azt, ami működik. Mint minden kezelés személyre szabottan fejti ki a hatását, érdemes többfélét kipróbálni, melyik válik be a legjobban.
Lehetőség van a kezelések kiválasztásához segítséget kérni, szívesen segítünk.
Állapotfelmérés számítógéppel:
Nagyon nagy segítség a műszeres állapotfelmérés, néhány perc alatt a kéz, és a lábujjakon mért adatok alapján, beazonosítható, melyik szerv működése lehet veszélyben, és milyen érzések, érzelmek dúlnak bennünk, amit lehet, hogy még magunk előtt is eltitkolunk. Az állapotfelmérés kimutatja, hogy a jobb, vagy a baloldal energia hiányosabb. Sőt még a fülön történő kezelésre is javaslatot tesz a számítógépes program.
Ha energikusak vagyunk, kipihentek, tettre készek, sokkal jobban sikerül elérni a céljainkat. Jobban észrevesszük a lehetőségeinket. Az önmagunkra fordított idő, befektetés a jövőnk építésébe.
Tanácsért fordulhat:
Kiss Tibor egészségügyi szakdolgozó természetgyógyászhoz
20/586-11-79
Igény esetén #Szerencs #környéki településeken szervezett #egészségnapokon is vállalunk számítógépes #állapotfelmérést, egészséges életmóddal kapcsolatos tanácsadást.