Oldal kiválasztása

A betegségek többségének van lelki oka. A testünk jelzi a feszültségeket, ha nehéz helyzetbe kerülünk, vagy konfliktusaink vannak. Ezeket jó ha meg tudjuk oldani minél hamarabb.

Milyen jelzéseket kaphatunk a testünktől?

Feszülő váll, hát és nyakfájdalom, népiesen stresszizomnak is szoktuk hívni. Kényelmetlen helyzetbe kerülünk, általában nem szólunk, nem illik szólni, vagy nem tehetjük meg, hogy kifejezzük véleményünket, igényünket. Ha erre hosszú távon nem találunk megoldást, kialakulhatnak gerinc, csigolya, porckorong problémák. A népi gyógyászatban ilyen helyzetekre is vannak szavaink. Beáll a nyaka = nyakas. Ennek a lelki oka lehet, hogy nem tudunk nemet mondani, pedig akarunk, vagy nem tudunk rábólintani valamire. A testünk nyaki izomfeszüléssel jelez. Ezt még akkor, amikor kezdődik, és enyhe feszülés van, nagyon szépen ki lehet masszírozni. Ha elhanyagoljuk, akkor már annyira feszülnek az izmok, hogy még a leggyengédebb érintés is fájdalmas lehet. Ebben az esetben már érdemes orvosi kezelést igénybe venni, izomlazítókra, fájdalomcsillapításra is szükség lehet. A kutatások ezt a nyaki feszültséget kutatva, magzati korban lévő stresszekhez is kötik. A nyaki 7-es csigolya, a magzati kor kb. 7. hete. Ha akkor érte stressz az édesanyánkat, akkor a sejtjeinkben is be van kódolva. Általában az édesanyák nem emlékeznek, mi volt régen. Ma már sokan babanaplót vezetnek, és akár vissza is kereshető. Ha a nyaki feszülés, váll, és háti fájdalom ritkán fordul elő, akkor csak túlterhelés, rossz testtartás miatt lehet. Ezeket masszázzsal, mozgással szinten lehet tartani, így elkerülhetőek a feszülések, fájdalmak. Ha rendszeresen előfordul, akkor érdemes kideríteni a lelki okokat.

A lelki okok kiderítéséhez igénybe vehetünk pszichológust, a szerencsi ESZEI-ben díjmentes, de akár magánpraxisban dolgozókat is kereshetünk.

Ha lelki okokra gyanakszunk, akkor számos alternatív gyógymód közül választhatunk. Ezek két nagy csoportba sorolhatóak:

1./ Egészségügyi szakdolgozóként végezhető, jogszabályi előírások alapján, ÁNTSZ engedélyes rendelőben vehetjük igénybe. Fontos: betegségek kezelésére, beteg emberek kezelésére csak ilyen vizsgával rendelkezők jogosultak. A komplementer medicina, vagy ahogy a jogszabály előírja: “nem konvencionális orvoslás” végzésére csak azok jogosultak, akik az enkk.hu Működési keresőjében megtalálhatóak. Számukra kötelező a továbbképzéseken részt venni.

2./ Közérzetjavító kezelések között válogathatunk, akár meg is tanulhatjuk, és alkalmazhatjuk a családtagjainkon, amikor szükséges. ezekhez nincs szükség egészségügyi és természetgyógyász vizsga letételéhez, elegendő a 8 általános iskolai végzettség.Ezek általában 1-2 napos tanfolyamon elsajátítható kezelések. Ezekhez otthoni gyakorlás, tanulás, tapasztalat szerzése  szükséges.

Az állapotfelmérés során már a kezdődő izomfeszülésekből láthatóak lehetnek azok az érzelmi okok, amelyek már ott vannak a lelkünkben. A hat alap érzelem, mely mindannyiunkban megvan, a düh, a félelem, öröm, szomorúság, undor, meglepődés.

Gyermekkorunkban esetleg előfordulhatott, hogy a szüleink nem engedték meg, hogy kimutassuk a dühünket. “Menj a szobádba, nyugodjál le.” Nem kaptuk meg a megértést, hogy be tudjuk azonosítani, például, “látom, hogy szomorú vagy+ és ehhez hasonlóak. Ilyen esetekben előfordulhat, hogy nem fejezzük ki szavakkal a dühünket. A családban a düh, harag nem volt megengedett, hanem csak a szomorúság, sírás. felnőtt korunkban előfordulhat velünk, hogy bekerülünk egy vitába, munkahelyi konfliktusba. Nem szólunk, nem mondjuk ki az érzéseinket, nem fejezzük ki az igényünket (nem érdemes, vagy nem lehet). Ekkor jöhetnek olyan tünetek, mint a torokszorítás érzése, “mindjárt megfúlok” érzés, gombóc érzése a torokban, mellkasi szorítás.

Természetesen az orvosi kivizsgálás szükséges, hiszen szervi elváltozás is lehet. Ha az orvosi diagnózis alapján nincs elváltozás, akkor a tünetek mögött lelki okok, stresszek vannak.

Amit tudunk tenni önmagunkért, hogy figyelünk magunkra, mikor lépnek fel ilyen érzések. Akár észrevehetjük azt is, hogy kiknek a jelenlétében rosszabbodik az állapotunk. Lehet, hogy érdemes felvállalni a véleményünket, kimondani, amit szeretnénk. Rövid távon, lehet, hogy nem lesz belőle hasznunk, hosszú távon viszont ezeket összegyűjtve megteremthetjük a krónikus betegségek alapjait.

Rengeteg stressz kezelési módszer van. Ami fontos, hogy az egészségügyi szakdolgozók által végzett kezelések esetében a magán Egészségpénztárak finanszírozhatják ezeket.

Milyen gyakorisággal ajánlott a stressz kezelés?

A masszázs ajánlott hetente, két hetente, izom feszüléstől, fájdalomtól függően. Amikor nagyon befeszülnek az izmok, akár hetente 2-3 alkalom is csodákat művelhet, csökkentheti a feszüléseket, fájdalmakat. Majd fokozatosan át lehet térni a 4-5 naponkénti, majd heti egyszeri masszázsra. Akiknek nincs panaszuk, azoknak is ajánlott havonta egyszer elmenni masszázsra. A szakképzett masszőr észrevehet olyan letapadt izomcsomókat, amelyek kimasszírozásával megelőzhetünk akár derék becsípődést, lumbágót, isiászt. Aki még nem volt masszázson, javasoljuk, hogy csak egy 30 perces nyak, váll, hátmasszázzsal kezdje először. Előfordulhat, hogy annyira le vannak tapadva az izmok, hogy másnapra izomláz keletkezik. Ettől nem kell megijedni. Az első 1-2 kezelés után lazulnak az izmok, és egyre kellemesebb lesz a masszázs is.  Masszázs közben a kellemes ellazulás annyira jólesik, hogy akár bele is aludhatunk. Van akinél ez csak a 3-4 alkalom után jön, ez egyéni mindenkinél. Javasolt a masszázs kúraszerűen is, az őszi, téli időszakban.

A bosszantó, napi dolgainkat megbeszélhetjük azokkal, akikben megbízunk, hogy nem adja tovább. Nagyon fontos szerepe annak, hogy kibeszéljük, ki tudjuk mondani.

A legtöbb stresszt magunknak csináljuk. Mégpedig azzal, hogy belekerülünk olyan helyzetbe, ahol tehetetlennek érezzük magunkat. Ebben a helyzetben nem látunk kiutat, szinte beszűkülnek a lehetőségeink. Ilyenkor jót tehet a régi bevált stresszoldó módszer. Ami már kezd nagyon elterjedni az a coaching. Néhány évvel, évtizeddel ezelőtt csak a nagyvállalatok vezetőit coacholták. (kiejtése: kócsolták). Ez nagyon bevált a cégek működésében. Ma már egyre több képzés és lehetőség van. A coaching már elérhető Szerencsen is.

Amennyiben szeretne ezekről bővebben olvasni, a www.lelkileg.hu oldalon is találhat információt.

Az aranybambuszban is többféle stresszoldó masszázs, természetgyógyász kezelés, és közérzetjavító kezelés elérhető. Szívesen segítünk a legjobb, legmegfelelőbb módszer kiválasztásában.

Forduljon hozzánk bizalommal: 20/586-11-79, vagy 30/58-77-363