A SZÍNEK pozitív erejével
A színekkel foglalkozó szakemberek megállapították, hogy a betegek és a pihenésre szorulók
gyakran bizonyos színekre „éhesek”. A betegség jellegétől, a páciens temperamentumától függően különböző színeket igényelnek.
A színeknek nagy szerepük van a fizikai és lelki kiegyensúlyozottság terén. Hatásuk mindig holisztikus (teljességre, egészre törekvő).
A színekkel nemcsak jó kedélyállapotot, hangulatot, hanem a munkateljesítményt és az egészségi állapotot is lehet befolyásolni.
A színek jótékony hatásai tudatos és nem tudatos, vagyis „néma besugárzás” útján érvényesülnek, segítik a gyógyulás folyamatát, a kezelés eredményességét.
A színes Kezelő- és Masszázslepedők, Higiéniai lepedők nem csak a páciensre, hanem a kezelő személyre is hatással vannak. Ugyanis a különböző színű lepedők páciensenkénti váltakozása pozitívan befolyásolja „néma besugárzás” útján a kezelést végző személy munkateljesítményét is, mely kihatással van a kezelt páciens gyógyulására.
Így hatnak a színek:
Egyszerű elven működnek a színek. Mindegyiknek megvan a maga hullámhossza. Ha ezeket az energiákat a testünk felveszi, akkor befolyásolják a szívverésünk, a vérnyomásunk és az anyagcserénk ritmusát. Az energia-felvételben nagy szerepe van a szemnek és a látásnak, hiszen a környezetünkből jövő jelek 83%-át a látóidegek közvetítik az agynak.
A színeket azonban elektromágneses sugárzásuknak köszönhetően bőrünkön keresztül is magunkba szívhatjuk, mégpedig tapintással.
A SZÍNEK élettani hatásai :
PIROS-VÖRÖS: Erős energiafokozó. Mint a legforróbb szín, a vérre közvetlen hatást gyakorol. A vörös élénkíti testünk összes fizikai folyamatát és erős hatással van a vegetatív idegrendszerre.
Általánosságban erősítő hatású, de enyhíti a megfázást, a reumatikus fájdalmakat, a köszvényt és a metabolizmus (anyagcsere) zavarait is.
Melegítő hatású minden mozgáskorlátozottságra, izmokra, isiászra, pulzusemelésekre, serkenti az adrenalin-termelést.
Mindenhol jelentős a szerepe, ahol új életerő juttatása szükséges.
Kedvezően hat a vérkeringési zavarokra, alacsony vérnyomásra, vashiányra, vérszegénységre, bénulásra, ájulásra való hajlamra. Serkenti a gyengén működő szerveket.
Növeli a vérnyomást és a percenkénti légzésszámot, a test hőmérsékletét.
Az ekcéma, valamint az összes nem gyulladásos bőrbetegségre kedvező hatást fejt ki.
A vörös színt akkor használjuk, ha a vitalitásunk meggyöngült. Ez a szín növeli az energiaszintünket és fizikai erőnket.
Nem ajánlott: magas vérnyomás, hipertónia, szívprobléma, asztma, epilepszia fennállása esetén.
RÓZSASZÍN: A gyengédség, a biztonság színe. Oldja a belső feszültséget, féken tartja az agresszivitást, gyengédségre ösztönöz. Oldja a szellemi feszültséget, s stresszt. Kimerültség esetén is kiválóan alkalmazható.
Segít, hogy megszabadulhassunk belső görcseinktől és a túlzott kötelezettség-érzettől, kötelezettségektől.
Nyugtató hatással van a testre. Még az izmokat is ellazítja.
ZÖLD: Csökkenti a fáradtságot, kimerültséget, hatásában frissítő és nyugtató egyszerre. Az erőket összpontosítja, a regenerálódást elősegíti. A páciens pillanatnyi uralkodó hangulatát az ellentétes oldal felé befolyásolja: a gyengeséget kiküszöböli, a túlzott erősséget lecsökkenti. Hatással van a vérkeringésre, azt stabilizálja, a szervezet felfrissül, megújul tőle.
Jótékony hatású a szemzavaroknál, szemhibáknál. Enyhítőileg hat a szívpanaszokra, fejfájásra, idegfájdalmakra, sejtburjánzásokra, égésekre, ízületi- és visszérgyulladásokra. Az akut idegzavaroknál kedvező. Csökkenti a vérnyomást, tágítóan hat az erekre.
NARANCS: Az összes szín közül ez a legstimulálóbb. Az életerő és az aktivitás színe.
Pozitív hatással van a pesszimizmusra, a depresszióra és az ösztönző erő hiányára.
A narancs ellazít és aktivál, érzelmi serkentőként hat.
Továbbá erősíti az immunrendszert és testünk összes öngyógyító erejét.
Általános frissítő, görcsoldó hatású, enyhíti az izom feszültségeit, a reumát, fokozza az életerőt.
SÁRGA: A fehér után a sárga áll a legközelebb a Nap fényéhez, mind fényességében, mind erősítő hatása tekintetében. Automatikusan vidám, napsugaras jókedvre derít.
Idegrendszerünket és emésztőszerveinket jó munkára ösztönzi. Enyhíti a szellemi fáradtságot, lazítja az izmokat, oldja az idegességet, a feszültséget. Felvidítja a melankolikusokat, ösztönzi a méregtelenítő rendszert, normalizálja az alacsony vérnyomást. Aktiválja agyunk vizuális központját, javítja a gondolkodást.
KÉK: A legerősebb gyulladásgátló szín! A béke, a nyugalom érzetét kelti. Az egyes szervek túlműködésére erős csillapító, lelkileg nyugtató. Lelassítja a pulzust és a légzést, csökkenti a vérnyomást. Kedvezően hat a különféle torokbetegségekre
( pl. strúma, rekedtség, gégehurut ), idegességre, alvászavarra, nyugtalanságra, stresszre, migrénre, lázra, hisztériára, erős szívdobogásokra.
Depressziósok ne használják!
INDIGÓKÉK: Eredményesen alkalmazható a szem-, fül-, és orrbetegségeknél, enyhíti az asztmát és a gennyes hörghurutot. Görcsoldó hatású!
Jó hatású az idegi eredetű zavarokra és lelki kimerültségre. Erős fájdalomcsillapító hatású!
Segít, ha lázunk, ideggyulladásunk van, vagy, ha kimerültek vagyunk.
FEHÉR: Ez a szín egyesíti magában a szivárvány összes színét, így önmagában is alkalmas a különböző színek helyettesítésére.
Forrás: http://going-med…hu/szinterapia…html /2018.május/